تازه ترین اخبار

اهداف برگزاری نمایشگاه

سه شنبه 22 آبان 1397

رییبزر

یک شنبه 22 مهر 1397

ارائه بن کتاب با تخفیف ویژه

چهارشنبه 22 فروردین 1397

لغو نمایشگاه صنعت موسیقی

چهارشنبه 8 آذر 1396

گزارش روز اول نمایشگاه

دوشنبه 19 تیر 1396

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اقتدار علمی و فرهنگی در سایه کتاب و کتابخوانی در کشور تحقق می‌یابد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب استان اردبیل با بیان این مطلب افزود: برای رسیدن به اقتدار شعار کافی نیست به طوری‌که نهادینه کردن فرهنگ مطالعه از سنین پایین می تواند مسیر توسعه در کشور را هموار کند. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فاصله گرفتن از فرهنگ کتاب و کتابخوانی به دنبال خود گرفتاری‌های فرهنگی و معضلات اجتماعی را به همراه خواهد داشت، گفت: امروز این ضعف بین حوزه و دانشگاه نیز مشاهده می شود به طوری که به جای کسب علم و علم‌آموزی مدرک‌گرایی رواج یافته است. 

او فلسفه برگزاری این نمایشگاه‌ها را ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین مردم اعلام کرد و گفت: با برگزاری این نمایشگاه‌ها در استانهای مختلف به دنبال ترویج فرهنگ کتابخوانی و انتشار آخرین یافته‌های علمی جدید در سراسر کشور هستیم. 

ارباب سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در این جنگ نابرابر به پبروزی برسیم راهی جز اقتدار علمی وجود ندارد و این اقتدار علمی در سایه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به دست می‌آید. مشاور فرهنگی و دینی وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: استکبار جهانی در دنیای امروزی تلاش دارد با تهاجم فرهنگی و ایجاد جنگ نرم به اهداف خود دست یافته و در کشورهای اسلامی مانند ایران ارزش‌ها را بی‌ارزش کرده و برای منزوی کردن نظام اسلامی تلاش کند. 

او آسیب‌شناسی فرهنگ مطالعه، مخاطب شناسی مولفان و ناشران، برگزاری برنامه‌های کودک ونوجوان، گرایش مادران به کتابخوانی، فراهم کردن زمینه آثار کتاب، دسترسی آسان به کتابخانه‌ها و حمایت بیشتر از متولیان، ناشران و محققان را از برنامه‌های مهم قابل اجرا اعلام کرد. 

  ارباب سلیمانی بیان کرد: خوشبختانه تفکر در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به جایگاه خود نزدیک می‌شود و باید توجه داشته باشیم که اقتدار علمی در سایه تحقیق رخ می‌دهد و لازمه تحقیق و پژوهش ارتقای سرانه مطالعه در کشور است که کتاب و کتابخوانی برای تحقق این اقتدار نقش ویژه‌ای دارد. 

  در نمایشگاه کتاب اردبیل 300 ناشر کشوری و استانی حضور دارند و انتخاب کتاب سال، برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی، کارگاه داستان نویسی، نشست تحلیل محتوای مطبوعات استان، نقد و بررسی کتاب، ایستگاه سرگرمی، قصه گویی و قرآن خوانی از برنامه های جانبی آن است. 

این نمایشگاه به مدت پنج روز برای بازدید عموم برپا شده و در مراسم افتتاح آن از آثار برتر رونمایی و از برگزیدگان آثار برتر دومین جشنواره کتاب سال استان تجلیل شد. 

نمایشگاه های مرتبط