تازه ترین اخبار

لغو نمایشگاه ها

شنبه 3 اسفند 1398

نمایشگاه ها کنسل شد

شنبه 3 اسفند 1398

لغو برگزاری نمایشگاه ها

شنبه 3 اسفند 1398

اهداف برگزاری نمایشگاه

سه شنبه 22 آبان 1397

ارائه بن کتاب با تخفیف ویژه

چهارشنبه 22 فروردین 1397

لغو نمایشگاه صنعت موسیقی

چهارشنبه 8 آذر 1396

گزارش روز اول نمایشگاه

دوشنبه 19 تیر 1396

وین که به شهر کنگره‌ها و جشنواره‌ها شهرت دارد، پس از 16 سال برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، امسال نیز، هفدهمین دوره آن را با حضور ناشرانی از کشورهای مختلف جهان از جمله ایران برگزار می‌کند. این نمایشگاه به عنوان بزرگترین رویداد صنعت نشر کتاب در اتریش، شناخته شده که مجری آن بخش خصوصی و در قالب شش بخش به عرضه تازه‌ترین کتاب‌های منتشر شده در زمینه داستانی و غیرداستانی، ادبیات کودک و نوجوان و سفرنامه‌ها و کتابهای متنوع در زمینه های مختلف اجتماعی و آموزشی می‌پردازد. علاوه‌ بر آن، ناشران دیگر کشورها، هر یک اهداف علمی، فرهنگی و ترویجی خود را دنبال می‌کنند.
به گزارش ایرنا به نقل از خانه فرهنگ ایران در وین، این نمایشگاه در سال‌های گذشته، علاوه بر ناشران اتریشی، با حضور ناشرانی از کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، سوئد، مصر، چین، آفریقای جنوبی، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، سوئیس و آمریکا، برگزار شد. برابر سنت هر ساله، مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، یک شب قبل از روز افتتاح نمایشگاه با عنوان «شب طولانی کتاب» برگزار ‌شد. این نمایشگاه با استقبال گسترده مردم اتریش روبه‌رو می‌شود، که «پاتریک زهرر» رئیس نمایشگاه کتاب اتریش، درباره مردم این کشور می‌گوید: ما در اتریش می‌گوییم دو کتاب بیشتر بخوانید. مطالعه ذهن انسان را باز می‌کند و برای همین تمرکز ما در نمایشگاه کتاب وین همین مساله کتابخوانی است. 99 درصد مردم اتریش کتابخوان و 100 درصد مردم هم باسواد هستند.

** نگاهی به حضور ایران در دوره‌های گذشته نمایشگاه وین
اتریش و جمهوری اسلامی ایران دارای روابط فرهنگی با سابقه طولانی هستند بطوری‌ که قدیمی‌ترین ارتباط مکتوب دیپلماتیک میان وین با کشورمان به سال 1255 میلادی برمی‌گردد و در مراکز کتب و اسناد خطی اتریش، کتاب‌های زیادی از آثار ادبی ایران یافت می‌شود؛ در کتابخانه دانشگاه وین، 40 هزار نسخه خطی فارسی از کتب شعرا و دانشمندان ایران وجود دارد. رفت‌وآمدهای شخصیت‌های علمی میان دو کشور و مذاکراتشان با مقامات فرهنگی، تأثیر بسیار عمیقی در استحکام علایق فرهنگی و علمی بین دو کشور داشته است.
جمهوری اسلامی ایران، تاکنون چهار دوره در این نمایشگاه بین المللی حضور داشته که به نمایندگی از صنعت نشر و ناشران کشورمان آثاری در حوزه دین، تاریخ، علوم، ایران شناسی، آموزش خط، ادبیات داستانی، مجموعه داستان‌های شاهنامه، آموزش زبان فارسی، هنر و موسیقی را به نمایش گذاشته است که با استقبال عموم مردم مواجه گشته است. مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با همکاری رایزن فرهنگی کشورمان در وین، زمینه برپایی غرفه ملی ایران فراهم می‌نمایند که سال گذشته غرفه ملی ایران به پنج بخش مجزا با موضوعات کتاب، تذهیب و خط، موسیقی، نشریات و صنایع دستی تقسیم شده بود.
پارسال در بخش آثار مکتوبِ غرفه ملی ایران، بخشی قابل توجه از آثار مکتوب و ترجمه شده در ایران، از انتشارات شباویز، شمع و مه، حافظ، روزنه، جانزاده، علمی فرهنگی، امیرکبیر، به نشر، سروش، آبان، خانه هنرمندان، آگه و چند ناشر دیگر به نمایش درآمد که یکی از این آثار، دایرة المعارف ایران به زبان آلمانی بود. این اثر علمی فاخر توسط انتشارات روزنه انتشار یافته و نویسنده آن دکتر پاتریک رینگنبرگ از کشور سوئیس است. او بخوبی هنر و فرهنگ یکایک مناطق ایران را در این اثر بر شمرده است و این اثر بهترین اثر منتشر شده در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی به آلمانی است که مورد استقبال تمامی اساتید ایران شناس اتریشی و آلمانی واقع شد و پروفسور شوارتز رئیس پژوهشگاه ایران‌شناسی اتریش آن را فوق‌العاده دانست.

** بازدید مقامات بلندپایه اتریش از غرفه ایران در این نمایشگاه
پارسال تنوع آثار ارائه شده در غرفه ملی ایران باعث شد رئیس جمهوری پیشین اتریش بیشترین زمان بازدید را در میان دیگر غرفه ها، به غرفه کشورمان اختصاص دهد. هانس فیشر رئیس جمهوری پیشین که وزیر امور خارجه اتریش نیز او را همراهی می‌کرد، در غرفه ایران حاضر و از نزدیک با فعالیت‌های فرهنگی ارائه شده توسط نمایندگان کشورمان آشنا شد. همچنین، شخصیت‌های مهمی همچون وزیر آموزش و پرورش و زنان اتریش، رئیس نمایشگاه، استادان شرق شناسی دانشگاه وین و دیگر مقامات از غرفه ایران بازدید کردند.
پارسال در سومین روز برپایی این نمایشگاه، کریستین کِرن صدر اعظم اتریش به عنوان عالی‌ترین مقام سیاسی این کشور برای بازدید از برخی غرفه‌ها به نمایشگاه کتاب وین آمد و همزمان با مراسم روز ایران از غرفه کشورمان بازدید کرد.
هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب وین چهارشنبه شب 17 آبان با مراسم «شب طولانی کتاب» آغاز شد و تا روز یکشنبه 21 آبان ادامه دارد و جمهوری اسلامی ایران با نمایش 500 عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه شرکت دارد.
غرفه جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه 36 متر مربع است. نمایشگاه کتاب اتریش در مرکز نمایشگاهی شهر وین برگزار می‌شود. در غرفه ایران 500 عنوان کتاب در حوزه‌های ایران‌شناسی، هنر، ادبیات، تاریخ، دفاع مقدس، کودک و نوجوان، کتب تخصصی دانشگاهی و منشورهای دانشگاه‌های کشور ازجمله سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه کردستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه یزد و دانشگاه رازی کرمانشاه به نمایش گذاشته می‌شود.
دیدار و مذاکره با نمایندگان دانشگاه و مراکز علمی وین، معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در قالب کاتالوگ، بروشور و لوح فشرده، دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب وین، مذاکره با رئیس اتحادیه ناشران اتریش در خصوص گسترش همکاری‌های دوجانبه و رونمایی از کتاب «چهلم» مجموعه عکس‌های پیاده‌روی اربعین از عکاسان کشور از جمله برنامه‌های حضور ایران در این دوره از نمایشگاه است.
در نمایشگاه بین المللی کتاب وین، نمایندگان ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و معاونت امور دانشجویی به منظور مشاوره و پاسخ گویی حضور دارند.
امروز (شنبه) نیز از ساعت 15 تا 18 مراسم 'عصر ایرانی' در غرفه ملی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب وین برگزار می شود .

نمایشگاه های مرتبط